İSTANBUL’UN SESLERİ PROJESİNİN BELGESELİ İzTV’DE!
10
Kasım 2019, Pazar

İstanbul'un Sesleri belgeseli, Yelmi'nin araştırmasını başından itibaren anlatıyor; kent seslerinin kültürel miras açısından önemini, oluşturulan ses arşivini, "Soundsslike" kitle-kaynaklı platformunu, etkileşimli sistemleri ve farkındalık artırmak için tasarlanan sergileri... İyi seyirler!

Habere Git
EKO-ÉCHO İSTANBUL-PARİS: KENTLER, SESLER VE HİKAYELER SERGİSİ @16. İSTANBUL BİENALİ
23
Eylül 2019, Pazartesi

Sergide, kentlerin ses mirasının zenginliğini ön plana çıkaracak şekilde ve gerçeğe yakın bir deneyim sunması adına 360 derece tasarlanan işitsel yolculuk üç bölümde sunuluyor: kentlerin günlük hayatlarındaki benzer seslerin bir arada sunulduğu enstalasyon ile başlayıp, şehirlerin kendilerine has seslerinin ayrı ayrı deneyimleneceği bölüm ile devam ediyor. En son alanda ise, ziyaretçilerden şehir sesleri ile ilgili anıların toplandığı etkileşimli bir yerleştirme bulunuyor.

Habere Git
EKO-ÉCHO İSTANBUL-PARİS: KENTLER, SESLER VE HİKAYELER SERGİSİ @16. İSTANBUL BİENALİ
20
Eylül 2019, Cuma

“EKO-ÉCHO İstanbul-Paris: Kentler, Sesler ve Hikayeler” sergisi, Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yelmi, Radio France ses yönetmenlerinden Charlotte Roux, İTÜ Müzik Teknolojileri Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Sertaç Kakı, yayıncı Antoine Auger ve ses belgeselcisi Anne Kropotkine tarafından tasarlanmış olup, 16. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri kapsamında 20 Eylül-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Galeri Işık Teşvikiye’de sergilenecek.

Habere Git
ATÖLYE: İŞİTSEL ANILARIN GÖRSELLEŞTİRİLMESİ
14
Mayıs 2019, Salı

Bu atölyede, şehir seslerine dair işitsel anı tiplerini belirleyip, bu anıları arşiv içerisinde görselleştirmenin yöntemlerini araştıracağız.

Habere Git
ICSSH 2019: 8. ULUSLARARASI SOSYAL VE İNSANİ BİLİMLER KONFERANSI
10
Nisan 2019, Çarşamba

Pınar Çevikayak Yelmi, 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen "ICSSH 2019: 8. Uluslararası Sosyal ve İnsani Bilimler Konferansı"'nda, "İşitsel Kültürel Mirası Korumak için Toplum Farkındalığını Artırmak Amacıyla Deneyimsel Sergi Tasarımı" başlıklı makalesini sundu.

Habere Git
PARİS SOUNDSSLIKE PROJESİ
13
Ağustos 2018, Pazartesi

Pınar Çevikayak Yelmi, Radio France'taki araştırması sırasında "Paris Soundsslike Projesi"'ni hayata geçirdi. Soundsslike Projesi'nin bir parçası olarak başlatılan projeye paris.soundsslike.com linkinden ulaşılabilir. Paris'in sembolik sesleri, yapılan ankete katılanlar sayesinde belirlendi ve Pınar Çevikayak Yelmi tarafından kaydedildi. Paris Soundsslike Projesi, Paris'in işitsel mirasını korumak amacıyla arşive katkıda bulunmak isteyen herkesi kendi ses kayıtlarını yüklemeye davet ediyor.

Habere Git
RADIO FRANCE’TA PARİS’İN SESLERİ VE İŞİTSEL ANILAR ÜZERİNE ARAŞTIRMA
24
Haziran 2018, Pazar

Pınar Çevikayak Yelmi, Temmuz-Ağustos 2018 tarihleri arasında Paris'te bulunan Radio France'ta Paris'in Sesleri ve İşitsel Anılar üzerine araştırma yapıyor olacak.

Habere Git
İSTANBUL’UN SESLERİ & LONDRA’NIN SESLERİ @SOHO HOUSE
12
Aralık 2017, Salı

Pınar Çevikayak Yelmi, İstanbul ve Londra’nın kentsel kimliklerini kültürel seslerini karşılaştırarak anlatıyor. Yelmi, 2010’dan beri İstanbul’un sesleri üzerine araştırma yapıyor. Konuşmada, Yelmi’nin doktora projesi olan “İstanbul’un Sesleri” ve British Library’deki araştırması sırasında başlattığı “London Soundsslike Projesi” temel alınıyor.

Habere Git
LONDON SOUNDSSLIKE PROJESİ @BRITISH LIBRARY BLOG
17
Eylül 2017, Pazar

Pınar Çevikayak Yelmi, British Library'de (Londra) yaptığı araştırma sırasında "London Soundsslike Projesi"ni başlatmıştı. Projenin yazılım geliştirmesi Kakare Interactive'e ait. Buradan London Soundsslike Projesi'ne ve Pınar Çevikayak Yelmi'nin British Library Sound & Vision Blog için hazırladığı yazıya ulaşabilirsiniz.

Habere Git
İSTANBUL’UN SESLERİ @SALT GALATA
14
Eylül 2017, Perşembe

Pınar Çevikayak Yelmi, doktora araştırması konusu olan İstanbul'un Sesleri Projesi ve İstanbul'un Sesleri arşivinden seslerin sergilendiği Kiralık, Satılık sergisi hakkında SALT Galata'da konuşuyor. Konuşma, 14 Eylül 2017'de 18:00-19:00 arasında yapılacaktır.

Habere Git
15. İSTANBUL BİENALİ – KİRALIK, SATILIK
09
Eylül 2017, Cumartesi

Çıkış noktası Beyoğlu ve çevresindeki boş dairelerin ve mağazaların camlarındaki “kiralık” ve “satılık” ilanları olan Kiralık Satılık Sergisi'nin küratörlüğünü Protocinema ve İbrahim Cansızoğlu üstleniyor. Sergide, İstanbul'un Sesleri arşivinden seçilen ve Beyoğlu bölgesindeki değişimi, dönüşümü vurgulayan sesleri sergiliyoruz. Bu seslere örnek olarak, rayları kaldırılmış olan nostaljik tramvayın sesini verebiliriz. Şu anda İstiklal Caddesi'nde nostaljik tramvay ve dolayısıyla da sesi bulunmamaktadır. Sergi 9 Eylül - 14 Ekim 2017 arasında Hamursuz Fırını'nda ziyaret edilebilir.

Habere Git
LONDON SOUNDSSLIKE PROJESİ
16
Temmuz 2017, Pazar

Pınar Çevikayak Yelmi, British Library'deki araştırması sırasında "London Soundsslike Projesi"'ni hayata geçirdi. Soundsslike Projesi'nin bir parçası olarak başlatılan projeye london.soundsslike.com linkinden ulaşılabilir. Londra'nın sembolik sesleri, yapılan ankete katılanlar sayesinde belirlendi ve Pınar Çevikayak Yelmi tarafından kaydedildi. London Soundsslike Projesi, Londra'nın işitsel mirasını korumak amacıyla arşive katkıda bulunmak isteyen herkesi kendi ses kayıtlarını yüklemeye davet ediyor.

Habere Git