ETKİNLİKLER

Kasım 2019

İSTANBUL'UN SESLERİ PROJESİNİN BELGESELİ İzTV'DE! 

    

İstanbul'un Sesleri belgeseli, Yelmi'nin araştırmasını başından itibaren anlatıyor; kent seslerinin kültürel miras açısından önemini, oluşturulan ses arşivini, "Soundsslike" kitle-kaynaklı platformunu, etkileşimli sistemleri ve farkındalık artırmak için tasarlanan sergileri... 

İyi seyirler!

 


 

Eylül 2019

EKO-ÉCHO İSTANBUL-PARİS: KENTLER, SESLER VE HİKAYELER SERGİSİ @16. İSTANBUL BİENALİ

 

      

Sergide, kentlerin ses mirasının zenginliğini ön plana çıkaracak şekilde ve gerçeğe yakın bir deneyim sunması adına 360 derece tasarlanan işitsel yolculuk üç bölümde sunuluyor: kentlerin günlük hayatlarındaki benzer seslerin bir arada sunulduğu enstalasyon ile başlayıp, şehirlerin kendilerine has seslerinin ayrı ayrı deneyimleneceği bölüm ile devam ediyor. En son alanda ise, ziyaretçilerden şehir sesleri ile ilgili anıların toplandığı etkileşimli bir yerleştirme bulunuyor.  

 


 

Eylül 2019

EKO-ÉCHO İSTANBUL-PARİS: KENTLER, SESLER VE HİKAYELER SERGİSİ @16. İSTANBUL BİENALİ

“EKO-ÉCHO İstanbul-Paris: Kentler, Sesler ve Hikayeler” sergisi, Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yelmi, Radio France ses yönetmenlerinden Charlotte Roux, İTÜ Müzik Teknolojileri Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Sertaç Kakı, yayıncı Antoine Auger ve ses belgeselcisi Anne Kropotkine tarafından tasarlanmış olup, 16. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri kapsamında 20 Eylül-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Galeri Işık Teşvikiye’de sergilenecek.  

Sergi, temelde Türkiye ve Fransa arasındaki kültürel bağları güçlendirmeyi ve iki ülkenin 16. yüzyıla uzanan zengin geçmişini vurgulamayı amaçlıyor. Buradan hareketle, İstanbul ve Paris’in kent sesleri ile bu şehirlerde yaşayan Türk ve Fransızların kendi dillerinde anlattıkları anıları harmanlayarak, şehirlerin ortak ve özgün yaşayışlarına işitsel deneyimler aracılığıyla dikkat çekilmek isteniyor. Kentlerin ses mirasının zenginliğini ön plana çıkaracak şekilde ve gerçeğe yakın bir deneyim sunması adına 360 derece tasarlanan bu işitsel yolculuk üç bölümde sunuluyor: kentlerin günlük hayatlarındaki benzer seslerin bir arada sunulduğu enstalasyon ile başlayıp, şehirlerin kendilerine has seslerinin ayrı ayrı deneyimleneceği bölüm ile devam ediyor. En son alanda ise, ziyaretçilerden şehir sesleri ile ilgili anıların toplandığı etkileşimli bir yerleştirme bulunuyor.  

İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle gerçekleştirilen sergi, iki ülke arasındaki bağları kuvvetlendirmenin yanısıra, ziyaretçilerin işitsel değerlerin farkına varmaları ve bu değerlerin kültürel hafıza ile ilişkisinin önemini anlamaları açısından büyük önem teşkil ediyor. Bu serginin, İstanbul’daki gösteriminin ardından 2020 senesinde Paris’te de sergilenmesi hedefleniyor.

 


 

Mayıs 2019

ATÖLYE: İŞİTSEL ANILARIN GÖRSELLEŞTİRİLMESİ

 

Bu atölyede, şehir seslerine dair işitsel anı tiplerini belirleyip, bu anıları arşiv içerisinde görselleştirmenin yöntemlerini araştıracağız.

Atölye 14 Mayıs saat 10:00-15:00 arasında Koç Üniversitesi KUAR'da gerçekleştirilecektir. Atölyle, tasarımcılara, mühendislere, seslerle ilgilenenlere ve katkıda bulunmak isteyen herkese açıktır. 

 


 

Nisan 2019

ICSSH 2019: 8. ULUSLARARASI SOSYAL VE İNSANİ BİLİMLER KONFERANSI

 

Pınar Çevikayak Yelmi, 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen "ICSSH 2019: 8. Uluslararası Sosyal ve İnsani Bilimler Konferansı"'nda, "İşitsel Kültürel Mirası Korumak için Toplum Farkındalığını Artırmak Amacıyla Deneyimsel Sergi Tasarımı" başlıklı makalesini sundu.  

 


 

Ağustos 2018

PARİS SOUNDSSLIKE PROJESİ

Pınar Çevikayak Yelmi, Radio France'taki araştırması sırasında "Paris Soundsslike Projesi"'ni hayata geçirdi. Soundsslike Projesi'nin bir parçası olarak başlatılan projeye paris.soundsslike.com linkinden ulaşılabilir. Paris'in sembolik sesleri, yapılan ankete katılanlar sayesinde belirlendi ve Pınar Çevikayak Yelmi tarafından kaydedildi. Paris Soundsslike Projesi, Paris'in işitsel mirasını korumak amacıyla arşive katkıda bulunmak isteyen herkesi kendi ses kayıtlarını yüklemeye davet ediyor.

 


 
Haziran 2018

RADIO FRANCE'TA PARİS'İN SESLERİ VE İŞİTSEL ANILAR ÜZERİNE ARAŞTIRMA

 

 
 
Pınar Çevikayak Yelmi, Temmuz-Ağustos 2018 tarihleri arasında Paris'te bulunan Radio France'ta Paris'in Sesleri ve İşitsel Anılar üzerine araştırma yapıyor olacak.

 


 

Aralık 2017
İSTANBUL'UN SESLERİ & LONDRA'NIN SESLERİ @SOHO HOUSE

Pınar Çevikayak Yelmi, İstanbul ve Londra’nın kentsel kimliklerini kültürel seslerini karşılaştırarak anlatıyor. Yelmi, 2010’dan beri İstanbul’un sesleri üzerine araştırma yapıyor. Konuşmada, Yelmi’nin doktora projesi olan “İstanbul’un Sesleri” ve British Library’deki araştırması sırasında başlattığı “London Soundsslike Projesi” temel alınıyor. Sesler günlük hayatın ve yaşayışın ayrılmaz parçaları olduğundan ve somut olmayan kültürel mirasın da önemli bir kısmını teşkil ettiklerinden dolayı kültürel kimlik ve kültürel hafızayı sürdürebilmek için koruma altına alınmaları çok önemlidir. Her iki projede de şehrin günlük yaşayışının ve geleneklerinin işitsellik açısından ele alınması, şehre özgü akustik değerlerin korunması ve bu değerlere olan farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Konuşma 12 Aralık 2017'de 19:30-20:30 saatleri arasında SOHO House'da yapılacaktır. 

 


 

Eylül 2017

LONDON SOUNDSSLIKE PROJESİ @BRITISH LIBRARY BLOG

Pınar Çevikayak Yelmi, British Library'de (Londra) yaptığı araştırma sırasında "London Soundsslike Projesi"ni başlatmıştı. Projenin yazılım geliştirmesi Kakare Interactive'e ait. Buradan London Soundsslike Projesi'ne ve Pınar Çevikayak Yelmi'nin British Library Sound & Vision Blog için hazırladığı yazıya ulaşabilirsiniz.

 


 
Eylül 2017

İSTANBUL'UN SESLERİ @SALT GALATA

 

Pınar Çevikayak Yelmi, doktora araştırması konusu olan İstanbul'un Sesleri Projesi ve İstanbul'un Sesleri arşivinden seslerin sergilendiği Kiralık, Satılık sergisi hakkında SALT Galata'da konuşuyor. Konuşma, 14 Eylül 2017'de 18:00-19:00 arasında yapılacaktır.

 


 
Eylül 2017

15. İSTANBUL BİENALİ - KİRALIK, SATILIK

 

Çıkış noktası Beyoğlu ve çevresindeki boş dairelerin ve mağazaların camlarındaki “kiralık” ve “satılık” ilanları olan Kiralık Satılık Sergisi'nin küratörlüğünü Protocinema ve İbrahim Cansızoğlu üstleniyor. Sergide, İstanbul'un Sesleri arşivinden seçilen ve Beyoğlu bölgesindeki değişimi, dönüşümü vurgulayan sesleri sergiliyoruz. Bu seslere örnek olarak, rayları kaldırılmış olan nostaljik tramvayın sesini verebiliriz. Şu anda İstiklal Caddesi'nde nostaljik tramvay ve dolayısıyla da sesi bulunmamaktadır. Sergi 9 Eylül - 14 Ekim 2017 arasında Hamursuz Fırını'nda ziyaret edilebilir.

 


 
Temmuz 2017

LONDON SOUNDSSLIKE PROJESİ

Pınar Çevikayak Yelmi, British Library'deki araştırması sırasında "London Soundsslike Projesi"'ni hayata geçirdi. Soundsslike Projesi'nin bir parçası olarak başlatılan projeye london.soundsslike.com linkinden ulaşılabilir. Londra'nın sembolik sesleri, yapılan ankete katılanlar sayesinde belirlendi ve Pınar Çevikayak Yelmi tarafından kaydedildi. London Soundsslike Projesi, Londra'nın işitsel mirasını korumak amacıyla arşive katkıda bulunmak isteyen herkesi kendi ses kayıtlarını yüklemeye davet ediyor.

 


 
Mayıs 2017

"İSTANBUL'UN SESLERİ" LE HAVRE'DEKİ SES YOLCULARI SERGİSİNDE

 

  

 
İstanbul'un Sesleri koleksiyonundan seçilmiş olan sesler, Charlotte Roux tarafından tasarlanan Ses Yolcuları Sergisi'nde sergileniyor. Sergi 27 Mayıs - 8 Ekim 2017 tarihleri arasında Fransa'nın önemli bir liman şehri olan Le Havre'da ziyaret edilebilir.
 
 

 
Nisan 2017

BRITISH LIBRARY'DE SES ARŞİVLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA

 

 
 
Pınar Çevikayak Yelmi, Mayıs-Temmuz 2017 tarihleri arasında Londra'da bulunan British Library'nin Ses & Görsel Departmanında ses arşivleri üzerine araştırma yapıyor olacak.

 


 
Ocak 2017

ICCKS 2017: 4. ULUSLARARASI KÜLTÜR, BİLGİ VE TOPLUM KONFERANSI

 

 

Pınar Çevikayak Yelmi, 5-7 Ocak 2017 tarihleri arasında Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen "ICCKS 2017: 4. Uluslararası Kültür, Bilgi ve Toplum Konferansı"'nda, "İstanbul'un Ses Alanı: Şehir Sesleri Üzerine Toplum Farkındalığını Araştırma" başlıklı makalesini sundu.  

 


 

Aralık 2016

İSTANBUL'UN SESLERİ KOLEKSİYONU EUROPEANA SOUNDS PLATFORMUNDA YERİNİ ALDI!

 

 

İstanbul'un Sesleri Koleksiyonu Europeana Sounds platformunda yerini aldı! Avrupa'nın işitsel kültürel mirasını birarada bulabileceğiniz bu platformda artık İstanbul'un Sesleri Koleksiyonu'na da ulaşmak mümkün.

İstanbul'un Sesleri Koleksiyonu'nu Europeana Sounds platformunda keşfetmek için tıklayın

 


 

Kasım 2016

İSTANBUL'UN SESLERİ KOLEKSİYONU WORLDCAT'TE!

 

   İstanbul'un Sesleri koleksiyonu dünyaya açıldı. Koleksiyondaki sesler artık WorldCat'ten de ulaşılabilir hale geldi.

 

 

 

 


 

Ekim 2016

NORDICHI'16: GAME-CHANGING DESIGN

 

Pınar Çevikayak Yelmi, 23-27 Ekim 2016 tarihleri arasında Göteborg'da düzenlenen "NordiCHI'16 Konferansı"'nda, "Sürdürülebilir Kitle-Kaynaklı Ses Mirası Arşivine Doğru: Soundsslike Projesi" başlıklı makalesini sundu.  

 


 

Temmuz 2016

SES VE KÜLTÜR ATÖLYESİ @DUYDUK DUYMADIK DENEYİM!

 

Ses ve Kültür atölyesinin ilk bölümünde şehir seslerinin kültürel önemini tartışacağız ve ses yürüyüşü ile Karaköy bölgesini işitsel olarak deneyimleyeceğiz. İkinci bölümünde ise, skype üzerinden bağlanacak olan emprovize müzik sanatçısı ve ses tasarımcısı Zsolt Söres (Franz Liszt Music Academy, Budapest) rehberliğinde jam session yapılacak. Hakan Çetinyılmaz (vokal), Yılmaz Tümözen (piyano), Can Tatlıparmak (trompet), Onur Narin (gitar), Hakan Yasun, Zehra Wellmann (şehir sesleri) ve ilgilenen müzisyenlerin de katılacağı jam session’da İstanbul, Konya ve Adıyaman’dan toplanan seslerle doğaçlama kompozisyonlar oluşturulacak. Ortaya çıkan kompozisyonların dinletisi ile hem atölyeyi hem de sergiyi sonlandıracağız.

 

Atölyeyi düzenleyenler:

 • Zehra Wellmann (TANDEM “Local Heroes” EU-cooperation projesi)
 • Hakan Çetinyılmaz (TANDEM “Local Heroes” EU-cooperation projesi)
 • Pınar Çevikayak Yelmi (Koç Üniversitesi, Tasarım, Teknoloji, Toplum Bölümü)

 

Tarih & Saat: 23 Temmuz 2016 Cumartesi, 12:00-18:00

Yer: Studio-X İstanbul

Atölyenin dili: Türkçe

Detaylı bilgi: http://www.studio-xistanbul.org/tr/events/ses-ve-kultur

 
 

 
Temmuz 2016

SES VE ARŞİV ETKİNLİĞİ @DUYDUK DUYMADIK DENEYİM!

 

Ses ve Arşiv etkinliğinde, arşivimize büyük ve değerli katkıları olan eski TRT Ses Efektörü Korkmaz Çakar ve müzisyen Emre Yücelen ile işitsel değerleri korumanın önemi üzerine söyleşi yapacağız. Katılımcılar ayrıca daha önce sergilediğimiz interaktif ses arşivini de deneyimle imkanı bulacaklar.

 

Konuşmacılar: 

 • Korkmaz Çakar (Eski TRT Ses Efektörü)
 • Emre Yücelen (Müzisyen)
 • Pınar Çevikayak Yelmi (Koç Üniversitesi, Tasarım, Teknoloji, Toplum Bölümü)

 

Tarih & Saat: 21 Temmuz 2016 Perşembe, 18:00-20:00

Yer: Studio-X İstanbul

Etkinliğin dili: Türkçe

Detaylı bilgi: http://www.studio-xistanbul.org/tr/events/ses-ve-arsiv

 
 

 
 
Temmuz 2016

SES VE ÇOCUK ATÖLYESİ @DUYDUK DUYMADIK DENEYİM!

 

Duyduk Duymadık DeNeyiM sergisi kapsamındaki Ses Atölyeleri Dizisi'nin ikinci etkinliğini 16 Temmuz’da gerçekleştiriyoruz!

Ses ve Çocuk atölyesinde, 7-12 yaş arası çocukları şehir seslerini keşfetmeye çağırıyoruz. Atölyede, çocuklarla beraber seslerden yola çıkarak bir oyun senaryosu yazıp, bu hikayeyi ses efektleriyle canlandıracağız.

 

Atölye eğitmenleri:

 • Gökçe Elif Baykal (Koç Üniversitesi, Tasarım, Teknoloji, Toplum Bölümü)
 • Cansu Oranç (Koç Üniversitesi, Psikoloji Bölümü)
 • Pınar Çevikayak Yelmi (Koç Üniversitesi, Tasarım, Teknoloji, Toplum Bölümü)

 

Tarih & Saat: 16 Temmuz 2016 Cumartesi, 14:00-17:00

Yer: Studio-X İstanbul

Atölyenin dili: Türkçe

Detaylı bilgi: http://www.studio-xistanbul.org/tr/events/ses-ve-cocuk

 


 
 
Haziran 2016

SES VE KENT ATÖLYESİ @DUYDUK DUYMADIK DENEYİM!

ses ve kent

 

Duyduk Duymadık DeNeyiM sergisi kapsamında yapacağımız Ses Atölyeleri Dizisi'nin ilk etkinliği 30 Haziran'da başlıyor! Sergi boyunca düzenleyeceğimiz atölyelerde ses kavramına farklı perspektiflerden yaklaşarak, diğer alanlarla olan ilişkisini inceleyeceğiz. 

"Ses ve Kent" atölyesinde, kente dair bireysel ses haritaları üreteceğiz ve seslerden yola çıkarak kenti yeniden görselleştireceğiz. Atölyenin sonunda, görselleştirme tekniklerini ve sınıflandırma metodolojilerini tartışacağız.

 

Atölye eğitmenleri:

 • Yard. Doç. Jülide Alp (Maltepe Üniversitesi, Mimarlık Bölümü)
 • Selman Yücetürk (Koç Üniversitesi, Tasarım, Teknoloji, Toplum Bölümü)
 • Pınar Çevikayak Yelmi (Koç Üniversitesi, Tasarım, Teknoloji, Toplum Bölümü)

 

Tarih & Saat: 30 Haziran 2016 Perşembe, 14:00-16:00

Yer: Studio-X İstanbul

Atölyenin dili: Türkçe

Detaylı bilgi: http://www.studio-xistanbul.org/tr/events/city-and-sound

 


 

Haziran 2016

DENEYİMSEL SERGİ: DUYDUK DUYMADIK DENEYİM!

 

           

Deneyimsel bir sergi olan "Duyduk Duymadık Deneyim!" kültürel açıdan büyük önem taşıyan ancak günlük hayatta ihmal edilen sesleri vurguluyor. Sergide görsel öğelere bilinçli olarak yer verilmeyip, ziyaretçilerin seslerle metinsel ipuçları arasında bir bağ kurmaları bekleniyor.

 


 

Haziran 2016

DUYDUK DUYMADIK DENEYİM! @STUDIO-X

 

İstanbul büyük bir metropol. Giderek büyüyen ve kalabalıklaşan bu şehrin yaşayışı da sürekli değişiyor. Gün geçtikçe kültürümüzün bir parçası olan alışkanlıklar, gelenekler şehrin yeni dokusu içinde kayboluyor. Örneğin çay, nargile, tavla gibi kültürel öğelere ait seslerin yerini trafik, kalabalık gürültüsü gibi yeni yaşamın baskın sesleri almış durumda. Bu deneyimsel enstelasyon, İstanbul'daki kaosun içinde her geçen gün değişime uğrayan veya kaybolan kültürel öğelerin işitsel boyutuna dikkat çekiyor ve duymayı ihmal ettiğimiz seslerin önemini vurguluyor.

Soundsslike projesi, interaktif bir enstelasyonun ardından bu kez de deneyimsel bir sergi ile ziyaretçilere sunuluyor. Sergi, 24 Haziran-23 Temmuz 2016 tarihleri arasında Studio-X İstanbul'da ziyaret edilebilir.

 


 

Haziran 2016

ULUSLARARASI ARŞİV GÜNÜ

 

    Pınar Çevikayak Yelmi, 10 Haziran 2016 tarihinde Koç Üniversitesi ANAMED'de düzenlenen "Uluslararası Arşiv Günü"'nde, "İstanbul'un Sesleri"

    koleksiyonunu ve proje süresince Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi ile olan işbirliklerini "Bir kültürel miras öğesi olarak seslerin

    arşivlenmesi" başlıklı sunumunda anlattı.  

 

 

 

 

 

 


 

Nisan 2016

MÜZELER VE İNTERNET 2016 KONFERANSI

 

    

Pınar Çevikayak Yelmi, 6-9 Nisan 2016 tarihleri arasında Los Angeles'ta düzenlenen "Müzeler ve İnternet 2016 Konferansı"'nda "Sounds(s)like: İstanbul'un seslerini kitle-kaynaklı bir şekilde toplamak" başlıklı araştırmasını sundu. 

 


 

Nisan 2016

ÇALIŞTAY: MEKANIN DUYUSAL TARİHİ

 

    Pınar Çevikayak Yelmi, 1-2 Nisan 2016 tarihlerinde ANAMED ve Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü iş birliğiyle

    düzenlenen Mekanın Duyusal Tarihi Çalıştayı'nda konuşmacıydı. 

 

 

 

 

 

 

 


 

Mart 2016

ATÖLYE: SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASIN İŞİTSEL ÖĞELERİNİ KORUMAK İÇİN KİTLE-KAYNAKLI BİR SES ARŞİVİ GELİŞTİRME

 

    

Bu atölye ile, şehrin kültürel seslerine olan farkındalığı artırmayı ve bu sesleri kolektif bir çalışma olarak koruma altıma almayı amaçlayan kitle-kaynaklı bir ses arşivi geliştirmenin yöntemlerini araştıracağız. Diğer şehirlerin de gelecek ve geçmiş ses alanlarının eklenmesine olanak tanıyacak olan bu ses arşivi, kentsel seslerin korunması için sürdürülebilir bir altyapı oluşturacaktır. Atölyede, var olan ses arşivlerini tartışıp, kitle-kaynaklı bir ses arşivi oluşturmanın yollarını arayacağız.

Atölye iki basamaktan oluşuyor ve her iki bölümün de 2 saat sürmesi planlanıyor. Birinci kısım, 10 Mart saat 10:00-12:00 arasında Koç Üniversitesi DesignLab'da, ikinci kısım ise 12 Mart 15:00-17:00 saatleri arasında Koç Üniversitesi ANAMED'de gerçekleştirilecektir. Atölyle, tasarımcılara, mühendislere, seslerle ilgilenenlere ve katkıda bulunmak isteyen herkese açıktır. 

 


 
Ocak 2016

"İSTANBUL'UN SESLERİ" PROJESİ VE "SOUNDSSLIKE" HARİTASI GÜNLÜK SESLER SERGİSİNDE!

 

           

İstanbul'un Sesleri projesi, "soundsslike" haritasıyla birlikte Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED)'deki Günlük Sesler sergisinde sergileniyor. Soundsslike haritasına katılımcılar tarafından yüklenen sesler de sergi ortamında dinlenebiliyor ve bu sayede katılımcılar da serginin bir parçası haline geliyor. Sergi 8 Ocak - 20 Mart 2016 arasında ziyaret edilebilir.

 

 

Aralık 2015

İSTANBUL'UN SESLERİ PROJESİ @STUDIO-X

 

    

Pınar Çevikayak Yelmi, İstanbul'un Sesleri Projesi hakkında Studio-X'te konuşuyor. Söyleşi, 22 Aralık 2015'te 19:00-21:00 arasında yapılacaktır.

 


 

Aralık 2015

SOUNDSSLIKE: KİTLE KAYNAKLI SES HARİTASI

 

    

Kitle kaynaklı ses haritamız açıldı! Soundsslike, İstanbul'un Sesleri koleksiyonunu genişletmek için başlatılan bir projedir. Soundsslike projesi, şehir seslerinin önemi konusunda farkındalığı artırmayı amaçlar. Soundsslike, ilgilenen herkesi korumaya değer buldukları şehir seslerini kaydetmeye ve kitle kaynaklı ses haritamıza yüklemeye davet ediyor. 

Haritaya buradan ulaşabilirsiniz: www.soundsslike.com!

 


 

Kasım 2015

İSTANBUL'UN SESLERİ KOLEKSİYONU ŞİMDİ EUROPEANA SOUNDS PLATFORMUNDA!

 

 

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi'ndeki İstanbul'un Sesleri koleksiyonuna artık Europeana Sounds platformundan da ulaşılabiliyor. Europeana Sounds, Avrupa'nın işitsel mirasını tek bir çatı altında toplayan bir organizasyondur. Europeana Sounds'a bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.europeanasounds.eu

 


 

Ekim 2015

EUROPEANA SOUNDS 2015 ULUSLARARASI KONFERANSI: TARİHİ SESLERİN GELECEĞİ

 

Pınar Çevikayak Yelmi, 2 Ekim 2015 tarihinde Paris'te düzenlenen "Europeana Sounds Uluslararası Konferansı"'na katıldı. 

 


 

Eylül 2015

ULUSLARARASI SES VE GÖRSEL-İŞİTSEL ARŞİVLER BİRLİĞİ 46. GELENEKSEL KONFERANSI

 

      Pınar Çevikayak Yelmi, 27 Eylül-1 Ekim 2015 tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Uluslararası Ses ve Görsel-İşitsel 

         Arşivler Birliği 46. Geleneksel Konferansı"'nda, "İstanbul'un Güncel Seslerinin Dijital İşitsel Miras Koleksiyonu Olarak Arşivlenmesi" 

         başlıklı araştırmasını sundu.

 

 

 

 

 

 

 


 

Eylül 2015

SOIMA 2015 ULUSLARARASI KONFERANSI: İŞİTSEL VE GÖRSEL MİRAS

 

Pınar Çevikayak Yelmi, 3-4 Eylül 2015 tarihlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen "SOIMA 2015 Uluslararası Konferansı"'nda konuşmacıydı. Yelmi, "İstanbul'un Güncel Seslerinin Toplanması ve Korunması" başlıklı araştırmasını sundu.

 


 

Haziran 2015

İSTANBUL'UN SESLERİ KOÇ ÜNİVERSİTESİ SUNA KIRAÇ KÜTÜPHANESİ DİJİTAL KOLEKSİYONLAR'DA!

 

 

2015 Şubat'ta kayıt altına almaya başladığımız İstanbul'un Sesleri, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi Dijital Koleksiyonlar'da yerini aldı. 

 


 

Mayıs 2015

KONFERANS "KÜLTÜRLERİN SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞİ: TEORİLER, POLİTİKALAR, PRATİKLER"

 

       

Pınar Çevikayak Yelmi, 6-8 Mayıs 2015 tarihlerinde Finlandiya'nın Helsinki şehrinde düzenlenen "Kültürlerin Sürdürülebilir Geleceği: Teoriler, Politikalar, Pratikler" konferansında konuşmacıydı. Yelmi, "Kentsel Seslerin Somut Olmayan Kültürel Miras Kapsamında Sürdürülebiliği: İstanbul'un Sesleri" başlıklı araştırmasını sundu.

 


 

Nisan 2015

SOUNDWALK ATÖLYELERİ

 

Nisan ayının her Cumartesi günü, değişik ses alanlarını keşfetmek için dört farklı rotada yürüyüşler yaptık. Soundwalk Atölyeleri kapsamında Galata, Karaköy, Beyoğlu ve Eminönü'nü dinledik. Daha önce hiç dikkatimizi çekmeyen akustik ortamın zenginliğinin farkına varıp, kültürel seslerin özgünlüğü ve önemi üzerine konuştuk.

Aşağıdaki görsellere tıklayarak, Soundwalk Atölyeleri sırasında yürüdüğümüz rotalarda en ön plana çıkan sesleri dinleyebilirsiniz

 

       

 


 

Mart 2015

İSTANBUL'UN SESLERİNİ KEŞFETMEYE HAZIR MISIN?

İnsanlar her gün çeşitli sesler duyar ancak kimi zaman duydukları bu seslerin farkına varmazlar...

 

Bu kapsamda Pınar Çevikayak Yelmi; insanların durmak bilmeyen günlük hayatlarında sürekli duydukları bu sesleri keşfederek, seslere karşı olan farkındalıklarını artırmak için Soundwalk Atölyesi projesini hayata geçiriyor! Etkinlikte Soundscape (ses alanı) kavramı tanıtılıp, şehrin sesle olan ilişkisi incelenecek. Kültürel seslerin öneminin vurgulanarak, şehre işitsel bir açıdan yaklaşılacak Soundwalk Atölyesi kapsamında günlük yaşayış ve şehir kültürü işitsel bir deneyim ile yeniden keşfedilecek. 

4 ayrı rotadan yola çıkılarak planlanacak olan etkinlikte İstanbul’un tarihi semtlerinden Galata, Karaköy, Beyoğlu ve Eminönü gezilerek günümüz İstanbul’unda duyulan günlük ve kültürel sesler belirlenecek. Şehir sesleri konusunda toplum bilincini ve farkındalığını artırmayı amaçlayan projede katılımcılar en karakteristik seslerden, en beklenmedik, en çarpıcı seslere kadar hergün duyduğumuz şehir sesleri hakkında daha fazla bilinçlenerek, bu deneyimin bir parçası olacaklar. Etkinliğin sonunda ise akıllı telefonlar veya ses kayıt cihazları ile katılımcılar tarafından kaydedilecek sesler üzerine bir değerlendirme yapılacak ve kültürel seslerin önemi bir kez daha vurgulanacak.

15 kişilik kontenjanla sınırlı olan Soundwalk Atölyesi etkinliği, 4 hafta sürerek Nisan 2015'te her Cumartesi günü 13:00-15:00 saatleri arasında gerçekleşecek. Buluşma noktaları duyurulacaktır!

 


 

Aralık 2014

"İSTANBUL'UN SESLERİ" ANKET SONUÇLARI

 

"İstanbul'un Sesleri" üzerine yaptığımız ankete katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Anket sonuçları aşağıdaki gibidir:

 

Ankete katılan toplam 421 kişiden elde ettiğimiz verilere göre İstanbul'da en çok duyulan sesler:

* %18 Trafik, korna

* %13 Vapur

* %12 Kalabalık

* %11 Martılar

* %9 Sokak satıcıları

* %8 Ezan

* %5 Deniz, dalgalar

* %5 Hayvanlar

* %3 Dükkânlardan gelen müzik

* %3 Siren, anons

* %3 Nostaljik tramvay

* %2 Pazarlar

* %2 Çay, nargile, tavla, kokoreç vs.

* %2 Sokak müzisyenleri

* %2 İnşaat

* %1 Kilise çanları

* %1 Diğer